با هنرمندان

احمدرضا پیکام

احمدرضا پیکام

زمینه فعالیت: تولید محصولات میناکاری

محل فعالیت: اصفهان

جنسیت: آقا

سن :60

سابقه فعالیت و تجربه کاری:
بنده از ده سالگی وارد این حرفه شدم . در زمان قدیم من مثل بقیه بچه ها دوست داشتم که توی کوچه و خیابان بازی کنم اما پدرم گوشزد میکرد که باید سر کار بروم و حرفه ای را به شکل تخصصی یاد بگیرم. به همین خاطر از ده سالگی وارد کارگاه میناکاری شدم. سپس رفته رفته به این کار علاقمند شدم تا امروز که علاوه بر خودم، برادر و دخترم هم به این کار مشغولند.

وضعیت بازار و فروش:
ما تولید کننده ایم و فروش محصولاتمان بیشتر به مغازه ها و فروشگاه های سطح شهر است. درحال حاضر به دلیل اینکه میزان خرید مردم کاهش داشته به تبع آن فروش ما هم کم شده و سفارش نداریم. از طرف دیگر قیمت بالای مواد اولیه هم باعث رکود در بازار شده است. به شکلی که برای مثال، گلدان مینا که دو سال پیش با نقاشی و لعاب و سود روی آن 75 هزارتومن برایمان تمام می شد الان تنها قیمت خام آن 122 هزارتومن است. و این مسئله متاسفانه در قیمت نهایی و فروش هم تاثیرگذار است. و اینکه اگر بخواهیم با قیمت پایین تر بفروشیم باید دستمزد و دسترنج خودمان را در این روند حذف کنیم چون فروشندگان مواد اولیه هیچوقت قیمت را پایین نمی آورند و این یعنی ارزش خام یک گلدان از ارزش هنر کسی که روی آن نقاشی می کشد بیشتر شده است. فرض کنید شما یک تابلوی نقاشی بخرید که ارزش کاغذش از نقاشی روی آن بیشتر باشد!

فرایند تولید:
جنس این محصولات اکثرا از مس و ورق مس است و این ورق ها را با شکل دادن به انواع ظروف تبدیل می کنند. برخی از همکاران ما، با قلمزنی، آن را برجسته هم می کنند. سپس با 700 درجه حرارت به آن لعاب می زنند که این کار دو سه مرتبه تکرار می شود. لازم به ذکر است که لعاب از سنگ چخماق درست می شود. بعدا به دست ما می رسد و ما روی آن طرح ها و نقش ها را پیاده می کنیم. بعد از تمام شدن کار، کمی به آن گرما و حرارت می دهیم که رنگ سفت شود. و دوباره داخل کوره می بریم تا رنگ آن ثابت شود. و در نهایت محصولی تولید می شود که رنگش ثابت است و با چیزی زدوده نمی شود. طی این روند برای تولید یک محصول مینا چند نفر نان می خورند که شامل مسگر، لعاب کار، قلمزن، نقاش، فروشنده و چندین نفر دیگر است که رونق این کار باعث رونق زندگی آنها و خانواده هایشان می شود.

promo-banner-imagepromo-banner-imagepromo-banner-image

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *