با هنرمندان

اشرف گیلوری

 

اشرف گیلوری

متولد سال 54

ساکن شهرستان آرادان (سمنان) روستای حسین آباد

 

من در کارگاهم که با وام کمیته امداد راه اندازی کردم مشغول خیاطی و دوخت و دوز سرویس آشپزخانه ، سرویس اتاق خواب، رختخواب، تشک، بالش، پشه بند و این محصولات هستم. یک نفر هم گاهی به صورت کمکی همراه من است.

از چه زمانی این شغل را آغاز کردید؟

من از سال 91 به صورت جدی این حرفه را شروع کردم اما قبل از آن هم برای خودم کار بافتنی می کردم.

غیر از این شغل کار دیگه ای هم انجام می دهید؟

خیر

چرا به سراغ این حرفه از صنایع دستی رفتید؟ ایده و انگیزه شروع این کسب و کار چگونه شکل گرفت؟

سال 91 بود که یکی از اقواممان به منزل ما آمد و به صورت اتفاقی جانمازی که خودم بافته بودم را دید. بعد به من پیشنهاد کرد که از این جنس محصولات را به صورت تعداد بالا ببافم و او به مشتری ها بدهد و به تشویق این خانم شروع کردم به بافتن 50 عدد کوسن مبل. او ابزار و مدل هایش را هم برایم اورد و رفته رفته این کار گسترش پیدا کرد. از آن به بعد خودم پارچه و مواد اولیه را از تهران سفارش می دهم و اینجا تولید می کنم.

لطفا کمی زمینه ی کاری خودتان را برای مخاطبان شرح دهید.

برای تولید این محصولات اول باید پارچه ی لازم را خرید. سپس مواد اولیه و الیاف را تهیه می کنم. لوازم خیاطی مثل تور و نوار و کارهای تزئینی روی کار را می خرم. بعد برش را انجام میدهم. سپس با چرخ محصول را میدوزم و بسته بندی را هم خودم انجام میدهم. در اخرین مرحله اسم تولیدی ام را هم روی کار می دوزم و به مشتری تحویل می دهم.

شما در روز چند ساعت کار می‌کنید؟

حدودا 6 ساعت در روز کار می کنم. اما چون کارگاه به خانه نزدیک است تقریبا تمام 24 ساعت برای پیگیری امور بین خانه و کارگاه در جریان هستم و این کار مرا درگیر می کند.

کمی از معضلات و مشکلات در حوزه ی کاریتان برای ما بگویید.

متاسفانه تعداد مشتری ها به شدت نزول کرده. اگر بشود بصورت عمده و سازمانی با من قرداد بسته شود که فروشم تامین شود خوب است تا اینکه مثل الان به صورت خرده و گذری مشتری دارم.

آینده ی این فن و حرفه رو در ایران چطور می بینید؟

خیاطی و بافتنی چیزی نیست که هیچوقت از بورس بیفتد و از دور خارج شود. ما هم اگر مشکلاتمان رفع شود خیلی بیشتر و با تیراژ بیشتر می توانیم انواع محصولات پارچه ای را تولید کنیم. من امید دارم که در آینده این کار را وسعت دهم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *