با هنرمندان

امیر عباس زاده

 

امیرعباس زاده

متولد 63

ساکن قم

 

من کیف های اداری چرمی و زنانه و کراس بادی و دوشی را در کارگاهی که در یکی از روستاهای قم دارم تولید می کنم. بنده از سال 82 در تهران کار میکردم اما بواسطه ی برخی تصمیمات شخصی مجددا در سال 96 به قم برگشتم و از آن زمان در کارگاهم در اینجا مشغول هستم. محصولات ما تماما چرم هستند و از چرم طبیعی هم استفاده می کنیم.

از چه زمانی این شغل را آغاز کردید؟ و چه شد که وارد این حرفه شدید؟

از سال 82 با توجه به اینکه برادر بزرگترم در همین کار بود ابتدا نزد ایشان رفتم پیش و کار را یاد گرفتم و بعد از مدتی به صورت مستقل مشغول شدم. از طرفی دیگر به این شغل و حرفه بسیار علاقه دارم و با آن بزرگ شدم.

غیر از این شغل کار دیگه ای هم انجام میدهید؟

خیر

کمی از معضلات و مشکلات در حوزه ی کاریتان برای ما بگویید.

در زمینه ی مواد اولیه که مشکل آنچنانی وجود ندارد چرا که اکثرا ساخت داخل است و ما از تهران تهیه می کنیم. اما مشکل اصلی نبود نیروی کار است. متاسفانه در روستای ما جوانان زیادی باقی نمانده اند و آنهایی هم که هستند دید بلند مدت و آینده نگرانه ای ندارند و ترجیح میدهند که کار ساختمانی را با حقوق بیشتر انجام بدهند تا این کار که ابتدا حقوقش کم است اما آینده ی بهتری برایشان دارد.

لطفا کمی زمینه ی کاری خودتان را برای مخاطبان شرح دهید.

ما مثلا برای تولید یک کیف تمام چرم اول سفارش میگیریم و مدل را ارائه میدهیم. رنگ بندی های مختلف که معمولا در چهار رنگ اصلی ازجمله مشکی، قهوه ای ،عسل ی و زرشکی است را سفارش میگیریم. مقدار چرم لازم را میخریم هرچند معمولا از آن چهاررنگ اصلی معمولا موجود داریم. سپس رویه های کار و آسترها را برش میدهیم. بعد از آن با یک دستگاه مخصوص، زمختی چرم را میگیریم. بعد تکه به تکه کار را روی آن میدوزیم. در آخر بسته بندی میکنیم و تحویل می دهیم.

شما در روز چند ساعت کار می‌کنید؟

بیشتر شب ها تا بامداد کار میکنم

اگر بخواهید زمینه کاریتان را الان با قبلا مقایسه کنید چه تفاوت هایی وجود دارد؟

مسلما قبلا بازار فروش خیلی بهتر بود. چون کار ما لوکس محسوب میشود و با توجه به وضعیت اقتصادی بد مردم و کشور خب خیلی ها این محصولات را از سبد خانوارشان حذف کرده اند. بویژه که تعداد تولید کننده ها نسبت به قبل به شدت افزایش یافته و الان رقابت روی قیمت و کیفیت بسیار بیشتر و فشرده تر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *