با هنرمندان

حسن عسگری

 

حسن عسگری

متولد 58

ساکن قم

 

من تابلوی معرق و محرق ساقه ی گندم را تولید میکنم. این محصول در اصل از پوست نی بوده است اما این روزها از ساقه ی بدلیل براق و شفاف و لطیف بودن از ساقه گندم و جو استفاده می شود. من فعلا به تنهایی در کارگاه مشغول هستم اما قبلا یک نفر در کنارم بود که بعد از کرونا دیگر نیست. این محصول در بسیاری از کشورها ساخته میشود اما در ایران بیشتر در بوشهر و خوزستان تولید می گردد.

از چه زمانی این شغل را آغاز کردید؟ و چه شد که وارد این حرفه شدید؟

من از 10 سالگی با این کار اشنا شدم وقتی که یکی از اقواممان تابلویی را از سمت جنوب بعنوان هدیه برایم آورد. همین سرمشق من شد که به دنبال آن بروم و آن را یاد بگیرم اما به صورت حرفه ای 24 سال است که این حرفه را انجام میدهم.

غیر از این شغل کار دیگه ای هم انجام میدهید؟

خیر

کمی از معضلات و مشکلات در حوزه ی کاریتان برای ما بگویید.

همه گرایشات هنر در این کشور دارای مشکلات زیادی هستند. کار ما هم همینطور. چرا که در ایران اصلا اهمیتی به هنر و هنرمند داده نمیشود. مسئولان که بجای خود اما حتی مردم ایران هم با اینکه از دیرباز انسان های هنردوستی بوده اند چندان اهل خرید محصولات هنری نیستند. قبل از  کرونا ما گالری و نمایشگاه برگزار میکردیم و فروش نسبتا خوبی داشتیم اما با ظهور کرونا همه ی این ایونت ها از دست رفت و تولیدات ما هم باتوجه به لوکس بودنش و این شرایط بد اقتصادی جامعه خیلی بازار خوبی ندارد.

لطفا کمی زمینه ی کاری خودتان را برای مخاطبان شرح دهید.

اولین قدم برای ساخت این محصول، برداشت ساقه گندم از مزرعه است که حتما باید دستچین باشد نه با ماشین و کمباین. صاف کردن ساقه ها مرحله ی بعدیست. در ادامه ساقه ها را روی طرح مورد نظر می چسبانیم. سپس توسط تیغ و قیچی، برش میزنیم. بعد با هویه روی آن نقش و سایه می زنیم. آنها را روی هم منتاژ میزنیم و روی شاسی می چسبانیم.

شما در روز چند ساعت کار می‌کنید؟

به صورت متوسط حدود 12 ساعت اما کار مفید ما حدودا 8 ساعت است.

اگر بخواهید زمینه کاریتان را الان با قبلا مقایسه کنید چه تفاوت هایی وجود دارد؟ و آینده ی این حرفه را چطور پیشبینی میکنید؟

این کار یک کار منحصر به فرد و در ایران یک هنر نوظهور است که خیلی ها با آن آشنا نیستند. اما رفته رفته جامعه بیشتر با این هنر آشنا می شود و اگر یک سرمایه گذار واقعی برای این کار پیدا شود بسایر می تواند موفق باشد. این کاریست که با ماشین نمی توان انجام داد و باید با دست انجام شود. برای همین کمی این سرمایه گذار و حامی برای تولیدات انبوه آن کم پیدا می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *