با هنرمندان

سهراب شعبانی

 

سهراب شعبانی

متولد 1378

ساکن سمنان

 

من ابتدا با کمک پدرم یک کارگاه 160 متری در حوالی پارک سیمرغ سمنان به راه انداختم و اکنون در آن مشغول تهیه تولیدات سرامیکی و سفالی می باشم.

از چه زمانی این شغل را آغاز کردید؟

به صورت جدی از سال 98 شروع کردم اما قبل از آن هم به شکل مشارکتی به همراه پدرم و دیگران کارهای دیگه ای مثل کاسه و سرامیک و سفال و خشت انجام میدادم.

غیر از این شغل کار دیگه ای هم انجام میدهید؟

خیر بنده تمام مدت به همین فن مشغول هستم.

چرا به سراغ این حرفه از صنایع دستی رفتید؟ ایده و انگیزه شروع این کسب و کار چگونه شکل گرفت؟

چون شغل پدرم همین بود و من با این حرفه و مختصات آن بزرگ شده ام و درواقع این هنر در خون من است. برای همین همین حرفه ی ابا و اجدادی را ادامه دادم.

لطفا کمی زمینه ی کاری خودتان را برای مخاطبان شرح دهید.

ما برای تولید محصولات سفالی و سرامیکی ابتدا از روی سرویس مدل سازی می کنیم و مدلی که میخواهیم بسازیم را نقش میکنیم. سپس قالب گرفته می شود. از روی آن مادر قالب و سپس قالب های تکثیری گرفته می شود. بعد از آن مواد داخل آسیاب مخلوط می شود. سپس داخل دستگاه مخصوصی هم زده میشود. بعد باید 24 ساعت بماند و سپس 6 ساعت در دستگاه دیگری باید چرخیده شود که مواد با هم به اصطلاح فاین شود. سپس وارد بخش ریخته گری می شود. و مواد را داخل قالب میریزیم. بعد از چند ساعت از قالب خالی میکنیم و روی قفسه ها قرار می دهیم تا خشک شود. بعد اصطلاحا پرداخت یا پولیش میکنیم. سپس داخل کوره میگذاریم. رنگ و لعاب میزنیم و آماده ی تحویل به مشتری می شود.

شما در روز چند ساعت کار می‌کنید؟

از 8 صبح تا 8 شب

کمی از معضلات و مشکلات در حوزه ی کاریتان برای ما بگویید.

متاسفانه این روزها برق و آب زیاد قطع میشود و اهم کار ما هم با این دو موضوع گره خورده است که قطعی آن اختللال در کار ما ایجاد میکند. مدتیست که وضعیت بازار و سفارشات هم چندان خوب نیست و مشتریان کم هستند. متاسفانه قسط هایم را نمی توانم بدهم بانک هم پاسخگو نیست.

آینده ی این فن و حرفه رو در ایران چطور می بینید؟

پدرم میگوید سرامیک علم هزاره ی سوم است و خود پدرم طریقه ی ساخت سفال و سرامیک را به صدها نفر آموزش می دهد. من به این حوزه بسیار خوشبین هستم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *