با هنرمندان

محمد همتیان

 

محمد همتیان

دانشجوی ارشد مهندس شیمی دانشگاه سمنان

متولد 72

من تولید کننده یک نوع روان کننده و زنگ بر هستم. کاربردهای این محصول، محافظت از فلزات دربرابر زنگ زدگی، برطرف کننده ی اثر چربی و خودکار و سایر لکه ها از روی سطوح است. من همچنین یک نوع براق کننده کیف و کفش را تولید کردم که از محصولات چرمی محافظت می کند و قابلیت انعطاف پذیری به آن می دهد.

از چه زمانی این شغل را آغاز کردید؟

از سال 94 وقتی که ترم 5 دانشگاه بودم این ایده به ذهنم رسید اما از سال 96 که ثبت شرکت را انجام دادیم و اختراعمان هم ثبت شد دیگر به شکل حرفه ای وارد این تولید شدم.

غیر از این شغل کار دیگه ای هم انجام می دهید؟

خیر

چرا به سراغ این حرفه رفتید؟ ایده و انگیزه شروع این کسب و کار چگونه شکل گرفت؟

در اواسط دوره دانشجویی به یک محلی برای کاراموزی رفتم و مشاهده کردم که متاسفانه از یک دانشجوی فارغ التحصیل مهندس شیمی در ایران هیچ استفاده ای جز کارهای پیش پا افتاده نمیشود و حاصل سالها درس خواندن در این رشته انگار کاربردی برای هیچ کس و هیچ جا ندارد. وقتی با این شرایط روبرو شدم تصمیم گرفتم که این دید را تغییر دهم و بتوانم حرکتی بزنم. خواستم مستقل باشم و دنبال استخدام شدن مخصوصا در زمینه های شغلی بی ربط به رشته ام نبودم. رفته رفته به این کار بسیار علاقمند هم شدم.

لطفا کمی زمینه ی کاری خودتان را برای مخاطبان شرح دهید.

ما ابتدا مواد اولیه را خریداری می کنیم. یک فراوری روی آن انجام می دهیم. یک سری موم ها و وکس ها به آن اضافه می کنیم. در آخر هم بسته بندی و تحویل می شود.

شما در روز چند ساعت کار می‌کنید؟

این موضوع تقریبا تمام 24 ساعت شبانه روز فکر مرا درگیر خودش می کند و حتی مواقع بیکاری و اوقات فراغت هم به هرچه بهتر انجام دادن این حرفه می اندیشم اما معمولا روزی 8 ساعت به شکل ویژه کار می کنم.

کمی از معضلات و مشکلات در حوزه ی کاریتان برای ما بگویید.

الان بخاطر کرونا نمایشگاهی برگزار نمی شود و ما اکثر فروشمان از طریق نمایشگاه ها و نمایندگی گرفتن در آنجا بود. همچنین با وجود کمک پولی کیمته امداد اما اگر حمایت مالی بهتری بشود ما میتوانیم تولید انبوهمان را به حداکثر برسانیم. مورد بعدی دید بسته و نامطمئنیست که برخی شرکت های بزرگ و برندهای مهم به شرکت های نوپا مثل ما دارند و از محصول ما متاسفانه استقبال نمی کنند. چه اینکه اگر به ما اعتماد کنند و از محصول ما برای تولیداتشان استفاده کنند نتیجه ی اعتمادشان را خواهند دید.

آینده ی این فن و حرفه رو در ایران چطور می بینید؟

بنده بسیار خوشبین هستم چراکه این محصولات ما بسیار پرکاربرد است. چشم انداز خیلی خوبی برای آن می بینیم. انشالله بعد از کرونا با فروش بیشتر کار را گسترش می دهیم و حتی برای صادرات بخصوص به کشورهای آسیایی اقدام خواهیم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *