با هنرمندان

مسعود باقری

مسعود باقری

زمینه فعالیت: تولید محصولات خاتم کاری

محل فعالیت: اصفهان

جنسیت: آقا

سن :30

سابقه فعالیت و تجربه کاری:
من این حرفه را از سال 90 شروع کردم. خدمت استاد کریمی آموزش دیدم که جزو بهترین ها در این حرفه هستند. سال 96 خودم کارگاهی را تاسیس کردم. البته من ابتدا شاگرد خم کار بودم یعنی فقط زیرساخت برای مینا می ساختم .سپس کم کم کارگاه خودم را افتتاح کردم.

وضعیت بازار و فروش:

در این دو سه سال اخیر قیمت مس بسیار افزایش داشته به شکلی که ما دو سال پیش مس را کیلویی 30 هزارتومان می خریدیم اما الان 300 هزارتومن باید برای آن بدهیم بنابراین باید کار باکیفیت تولید کنیم تا مشتری حاضر شود برای آن پول بپردازد. من صفر تا صد کار را خودم انجام می دهم یعنی مس را به صورت گرده از کارخانه میخرم و به صورت مزدی به خم کار میدهم تا برایم بسازد. خاتم و پرداخت آن را هم خودم انجام میدهم. خب با توجه به اینکه صنایع دستی چیزی نیست که نیاز روزمره ی مردم باشد فروش ما بیشتر یا برای هدیه دادن در مراسم بود یا فروش به گردشگرهای داخلی و خارجی که متاسفانه در دو سال اخیر به خاطر همه گیری کرونا فروشمان خیلی کم شده است و خب چون قدرت خرید مردم هم بسیار پایین آمده به تبع روی فروش ما هم تاثیر گذاشته است. مواد اولیه و مس هم گران شده که متاسفانه برای تولید کننده هم صرفه ی اقتصادی ندارد.

فرایند تولید:
تولید خاتم به این گونه است که ما بسته های سیم برنجی 5 کیلویی را که شامل 3600 عدد سیم نازک است با استخان و چسب کنارهم می چینیم. وقتی طرح آن درامد برای برش فرستاده می شود که با دستگاه مخصوص به صورت نازک درحدود 1 میلیمتر برش می خورد. سپس دوباره تکه های برش خورده را کنارهم می چینند تا فشرده شود و بعد از برش مجدد، نوارهای خاتم درست می شود و بعد برای ما می آورند که روی کار بچسبانیم.

مشکلات و مسائل:

اولین مشکل، قیمت بالای مواد اولیه است. برای هر کار خاتم به صورت میانگین چیزی حدود 1 تا 1.5 کیلوگرم مس استفاده می شود. ازطرفی هم کار ما به گونه ای نیست که در تیراژ و تعداد کم تولید کنیم، باید تعداد بالا باشد که برایمان صرفه داشته باشد. بعلاوه بنده برای یک سری کار باید سرمایه زیادی هزینه کنم تا شاید بفروشم و هزینه ها جبران شود. اگر سازمان ها و ادارات برای هدیه ها و مراسمشان این محصولات و صنایع دستی را از ما بخرند ممکن است رونق ایجاد شود .

promo-banner-imagepromo-banner-image
promo-banner-image

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *