با هنرمندان

مژگان زمانی نیا

 

مژگان زمانی نیاpromo-banner-image

آدرس: اصفهان

زمینه فعالیت: تولید محصولات سفال و سرامیک

محل فعالیت: اصفهان

جنسیت: خانم

سن : 35

سابقه فعالیت و تجربه کاری:
فارغ التحصیل رشته IT که 5 سالی هست در رشته ی سفال و سرامیک مشغول به کار هستم. من بعد از اتمام دانشگاه که کلاس سفال و سرامیک را شروع کردم بسیار زیاد جذب این رشته شدم. این کار به قول سرامیکی ها ”گل میکشه آدم رو به این راحتی ها هم پس نمیده” و این حوزه بقدری گسترده است که شما می توانی خلاقیت خودت را در آن رها کنی چه وقتی که با چرخ کار میکنی یا کار لعاب و فرم دهی و غیره. درواقع این حرفه انتهایی ندارد. خاک موجود مهربانیست و هر طور که بخواهی می توانی آن را شکل دهی. این بستگی به روحیات خودت دارد، خاک به حرف آدم گوش می دهد. تو باید ببینی از آن چه می خواهی.
من ابتدا برای دل خودم کار می کردم ولی بعد از مدتی دیدم آدمهای زیادی نیستند که با من هم سلیقه و هم نظر باشند که قصد داشته باشند برای آن پول بدهند و بخرندش. برای همین آمدم کنار کارهایی که براساس روحیات خودم می ساختم، سفارشات کافه و رستوران ها را هم گرفتم و خب چون شرایط کشور برای واردات به صرفه نیست کار ما از رونق خوبی برخوردار است. من کار را از صفر تا صد خودم انجام می دهم. روند کار هم به این صورت است که وقتی مشتری سفارش می دهد اگر تعداد سفارش کم باشد ( زیر 10 تا ) آن را با چرخ دستی میزنم ولی اگر تعدادش بیشتر باشد باید قالب بزنم به این صورت که نمونه کار مشتری را میگیرم و از روی آن قالب میزنم و یک نمونه برایش تولید میکنم. اگر مورد تایید بود تعداد زیاد تولید میشود.

وضعیت بازار و فروش:

در ابتدا کسی مرا نمی شناخت و من هم مثل بقیه صفحه ی مجازی ای داشتم که نمونه کارهایم را داخل آن قرار می دادم و دنبال کننده زیادی هم نداشتم. در محافل دورهمی با بچه های سرامیک ساز ما همدیگه را معرفی می کردیم و فالورهای هرکدام از ما بقیه را هم فالو می کردند. در همین تبادل ها کم کم مشتری ها افزایش پیدا کردند و چون تبلیغات وسیع شد کم کم هم سفارشها زیاد شد و خب الان در بازار پخش لوازم کافی شاپ اکثرا مرا می شناسند.

درآمد شغل آزاد را نمیشود به صورت دقیق گفت. اما خب همین که این کار رو دوست دارم و با علاقه انجام میدهم با کم و زیادش هم میسازم. به فکر صادرات هستم، حتی تصمیم داشتم چند نمونه محصولاتم را به کشورهای حاشیه خلیج فارس صادر کنم ولی خب متاسفانه شرایط این کار برایم میسر نشد. چون به من گفته شد باید حساب بین المللی و خط تولید حرفه ای داشته باشم که این سرمایه ی زیاد و کارگاه بزرگی می خواهد که الآن امکانش را ندارم. اما قطعا یکی از اهدافم هست و همیشه به آن فکر می کنم و اگر فرصتی پیش بیاید حتما استقبال میکنم. این راهیست که فکر میکنم باید آرام آرام پیش بروم. فعلا در بازار اصفهان فعالیت دارم و خب قدم بعدی و هدفم بعدی ام بازار تهران و سایر نقاط کشور است.

فرایند تولید:
از نظر علمی هر ماده غیر فلز که دمای 570 درجه سانتی گراد را رد کند، داخل کوره تبدیل به سرامیک می شود ولی خب در محاوره آنهایی که گلشان از رس ساخته شده و کمی به قرمزی میزند سفال گفته می شوند و آنهایی که از خاک چینی سفید ساخته شده و دمایش هم کمی در کوره بالاتر است سرامیک نامیده می شود.

دوغ آب همان گل سفال گریست که برای پر کردنِ یکدستِ تمام قالب با ترکیب مشخصی از آب شل می شود .بعد از اینکه سفال ها کامل خشک شدند آن ها را برای پخته شدن داخل کوره می گذاریم. مرحله بعد نوبت لعاب زدن میرسد که بسته به طرح کار و نوع کاربرد ممکن است دونوبت یا سه نوبت لعاب زده شود و در دماهای مختلف داخل کوره برود.

فرایند کار به این گونه است که ابتدا مواد اولیه را تهیه می کنیم. برای این کار ما به دو نوع خاک اصلی نیاز داریم. یکی خاک رس و دیگری خاک چینی یا کائولن که سفید رنگ است وهم کارخانه ها و هم معادن آن داخل کشور است و از کیفیت مطلوبی هم برخوردارند. سپس این خاک فرموله می شود یعنی برای سفت شدن و قوام که بشود گل را حالت داد به آن خاک سیاه رنگی به نام بالکلی اضافه می کنیم که چسبندگی اش به دلیل وجود کربن در ترکیبات آن است.
قدم بعدی مخلوط کردن آن با آب است و گل بوجود آمده را ورز می دهیم و روی چرخ با آن کار می کنیم. همانطور که گفتم یک نمونه با چرخ برای مشتری تولید می کنیم. اگر نیاز به تغییر داشت در آن اعمال کرده و اگر مورد تایید بود از روی آن قالب می زنیم .
برای قالب زدن ابتدا گچ مخصوصی که با اضافه کردن یک سری مواد به قوام مورد نیاز می رسد را آماده می کنیم و نمونه ی تولید شده را داخل ظرف میگذاریم و با گچ می پوشانیم. بعد از سفت شدن، قالب آماده میشود. برای سفارشات تعداد بالا هم معمولا چند قالب درست می کنیم که سرعت تولید بالاتر رفته و سفارش سریع تر آماده شود. بعد از آماده شدن قالب ها هم دوغ آب مخصوص سفالگری را درون قالب ها می ریزیم و می گذاریم تا سفت شوند. و خب بدین صورت بدنه ی خام کار آماده می شود. حالا جداگانه دسته وهرچیزی که باید به کار اضافه شود ساخته میشود و به بدنه اصلی متصل می گردد.

مشکلات و مسائل:

خب در وهله ی اول حمایت مالی، به چند دلیل: اول اینکه کارگاه من فضای خیلی کوچکی دارد و لوازم و دستگاه های مورد نیاز هم محدود است، دوم به این دلیل که من بعنوان تولید کننده اگر سرمایه داشته باشم به سراغ مواد اولیه در مقدار و حجم زیاد می روم تا برایم ارزان تر تمام شود و هزینه ی تولیدم نیز پایین بیاید و از طرف دیگر اگر مثلا خاکی که برای این کار استفاده می شود و از مرند میاید را به مقدار زیاد از درب کارخانه تهیه کنم برایم بصرفه تر است تا از واسطه ای در اصفهان.
حمایت دیگر می تواند در امر فروش و بازاریابی باشد. چون من یک نفره نمیتوانم هم تولید کنم هم عکاسی کنم هم تبلیغات کنم هم بازاریابی و… اگر بخواهم وقتم را به این کارها اختصاص دهم نمی توانم تولیدم را افزایش دهم.
و در نهایت، حمایت تولیدکننده برای صادرات که بتواند محصولاتش را در بازارهای جهانی عرضه کند. این هم کمکیست به او هم به کشور.

برنامه آینده:

درحال حاضربیشترین فروش من از طریق صفحه ی اینستاگرام خودم به آدرس mojgan.zamaninia است. یک مزیت خیلی خوبی که ایکالا نسبت به بقیه دارد این است که من در یک فروشگاه اینترنتی ثبت نام کردم و برای اینکه محصولم را بفروشم باید آن را به انبار فروشگاه خارج از شهر اصفهان می فرستادم تا از آنجا ارسال شود یعنی هر سفارشی که ثبت میشد من باید میفرستادم به انبار تا آنها برای خریدار ارسال کنند که اگر فروشم در یک ماه خوب بود میتوانستم بیشتر برای آنها ارسال کنم.

برنامه آینده ام این است که وبسایتم را راه اندازی کنم تا از آن طریق هم بتوانم فروش داشته باشم . اگر حمایت ها شامل حالمان شود و بتوانیم تولید و فروشمان را افزایش دهیم قطعا توسعه ی کارگاه و کارآفرینی برای تعدادی نیرو هم در برنامه ام می باشد.

promo-banner-imagepromo-banner-imagepromo-banner-imagepromo-banner-image

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *