با هنرمندان

نصرالله روشن

 

سید نصرالله روشن

1334

متولد شهر ری و ساکن ارادان سمنان

حرفه و شغل من تهیه و تولید چراغ های گردسوز و شمعدونی و کنسول کنار سالنی و محصولات شبیه این است. کار ما زیباست و حیف است که در ایران کم تولید می شود. ما الان یک کارگاه کوچک داریم که غیر از خودم دو نفر در آن مشغولند اما جا برای توسعه دارد که جزو برنامه هایم می باشد.

از چه زمانی این شغل را آغاز کردید؟

من بیشتر از 20 سال است که این کار را انجام میدهم.

چرا به سراغ این حرفه از صنایع دستی رفتید؟ ایده و انگیزه شروع این کسب و کار چگونه شکل گرفت؟

بسیار به آن علاقه داشتم. چندجا چند مورد از این محصولات را دیدم و خیلی خوشم آمد و انگار جرقه ای در من زده شد. بعد از آن چند سالی به ایتالیا رفتم و در آنجا چند کلاس آکادمی و حرفه ای را در این زمینه گذارندم و مطالب خوبی یادگرفتم. این کار بیشتر ذوقی وهنریست. البته بعد از برگشتنم به ایران تا مدتی فقط کار بازرگانیِ این محصولات را می کردم. اما بعد از آن شروع به ساخت و تولید هم کردم.

غیر از این شغل کار دیگه ای هم انجام میدهید؟

خیر بنده فقط به همین کار مشغولم.

شما در روز چند ساعت کار می‌کنید؟

این روزها کمی کار و کاسبیمان کساد است و فقط روزی 5-6 ساعت از وقتم را به این کار اختصاص می دهم

اگر بخواهید زمینه کاریتان را الان با قبلا مقایسه کنید چه تفاوت هایی وجود دارد؟

قبل از کرونا وضعیت حوزه ی کاری ما بهتر بود. قبل از آن خرید و فروشمان بهتر بود. اما الان مشتری بسیار کم شده است.

لطفا کمی زمینه ی کاری خودتان را برای مخاطبان شرح دهید.

ما برای تولید این محصولات ابتدا یک نوع خاصی از ورق آهن هست که آن را میخریم. بعد قالب این کارها و طرح مورد نظرمان را به قالب ساز می دهیم تا قالبش را برای ما بسازد. سپس ورق های آهن را به تراشکار یا خم کار می دهیم تا حالت مورد نظر را دربیاورد . بعد دوباره آن را به ما برمیگرداند و اگر چیز اضافه ای مثل شیشه، پیچ و مهره، آویز، زنجیر و اینها باشد را روی آن سوار میکنیم و رنگ نهایی را میزنیم، سرهم بندی میکنیم و به مشتری یا مغازه دار تحویل می دهیم.

کمی از معضلات و مشکلات در حوزه ی کاریتان برای ما بگویید.

متاسفانه تعداد سفارش هایمان بسیار کم شده. در واقع مشتری در بازار برای این کار کاهش پیدا کرده است. اگر سفارش ها بیشتر شود بهتر است. واقعا این محصولات زیبا و چشم نواز هستند و این حرفه جای مانور و توسعه ی بیشتری دارد. اما متاسفانه باید بازاریابی بیشتری روی این محصولات انجام شود و تعداد مشتریان افزایش پیدا کند. بنده بواسطه ی علاقه ی زیادی که به این کار داشتم با وجود مشکلات زیاد تا الان ادامه داده ام و به آینده امیدوارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *