مقاله ها

سنگ فیروزه و کاربردهای آن

فیروزه چیست؟

آیا در بدن انسان کانی فیروزه وجود دارد ؟

سنگی آذرین دارای رگه های قهوه ای و سفید فیروزه یا پیروزه نام دارد. پیروزه ای که در لاتین به “سنگ ترک ” turquised،  شهرت یافت. آن را نماد پیروزی و فخر می شمرند. حجرالظفر و حجرالغلبه دیگر نام های عربی این سنگ شانس و غلبه بر شیاطین است.

فیروزه مرغوب

فیروزه مرغوب

فرمول شیمیایی سنگ فلکی

فسفات آلومین آبدار با ترکیب مقداری مس ساختار این دُر سنگی است. این رنگ از اکسید مس به دست می آید. رنگ های آبی، سبز و سبز متمایل به زرد، در اثر افزایش مس، آهن و آلومینیوم در ترکیبات این کانی است. یک فیروزه مرغوب رنگی مات دارد. اگر سنگی بتواند بر روی سنگ دیگر خراش ایجاد کند نسبت به آن از سختی بالاتری برخوردار است. سختی موس حجرالظفر 5-6 است.

انواع فیروزه را می شناسید؟

این حجر گرانبها و تزیینی از نظر کیفیت و شکل ظاهری به دسته های مختلفی تقسیم می شود. ایران، ترکیه و هند از معادن فیروزه شمرده می شوند. در ایران فیروزه ی نیشابور و دامغان شناخته ترهستند. اما نیشابور به داشتن مطلوب ترین سنگ جهان خودنمایی می کند. سنگ های ترکیه و هند آبی مایل به سبز و سبز مایل به زرد را تشکیل می دهند، و اعتبار سنگ های ایرانی را ندارند.

آبی خالص و بدون رگه، سنگ مرغوب و با کیفیتی است که با آن عجمی گفته می شود. سنگ دارای رگه و لکه شجری نام گرفته است. سنگ های شجری خود بر دو نوع منظم و نامنظم تقسیم می شوند. شجرمنظم به نسبت نامنظم زیبایی و ارزش بالاتری دارد.

فیروزه در اسلام

قرآن درمان هر دردی را به مدد خدا، در طبیعت بیان می کند. من باب تاثیراتی که برخی فلزات و سنگ­ها بر روح، روان و سلامت انسان دارند، اسلام توجه ویژه ای به آن­ها مبذول داشته است. در 1500 سال پیش بشر با ترکیبات شیمیایی و انرژی که این ترکیبات می توانستند از خود ایجاد کنند آگاهی نداشت. بنابراین با اشاره به تاثیر آنها بر سلامت روح و جسم به عنوان ثواب به آن پرداخته شده است.

امام صادق علیه السلام می فرمایند: نگاه کردن به فیروزه سبب خوشحالی و شادابی روح میشود و چشم و قلب را قوی می کند”. امیرمومنان علی علیه السلام چهار انگشتر بر انگشت داشتند. فیروزه یکی از آنها بود. آن را برای رفع مشکلات و پیروزی بر انگشت می کردند. دورگرداننده دردها، قوت بخشیدن به چشم، از بین برنده غم و چشم زخم، برطرف کردن مشکلات کبدی و غدد، چندین برابر کردن ثواب نماز از فضایل استفاده از سنگ فیروزه در انگشتری، گردنبند و گوشواره است.

کانی نیشابور- فیروزه اصل

کانی نیشابور- فیروزه اصل

ارتباط قانون جذب و سنگ فیروزه

مسلما همه ما درباره قانون جذب شنیده ایم. سنگ فیروزه با دورکردن ارتعاشات منفی و جذب نیروهای مثبت یک سنگ جادویی برای جذب خواسته های ماست. هنگامیکه روح و جسم سالمی نداشته باشیم برای رسیدن به آرزوها و خواسته های خود دچار مشکل خواهیم بود و نخواهیم توانست به خوبی امیال و آرزوهای خود را به سرانجام برسانیم. خواص درمانی فیروزه در طب سنتی چین، طب بومیان آمریکا و به ویژه طب سنتی ایران شناخته شده است. اثرات درمانی آن براساس رنگ، مزاج و خواص سنگ مشخص می شود.

اثرات درمانی سنگ های زینتی- براساس رنگ، مزاج و خواص سنگ ها(فیروزه درمانی)

مس و آهن دو عنصر مورد نیاز برای سلامتی بدن، در فیروزه یافت می شوند. کبد با ذخیره سازی مس در ساخت هموگلوبین خون و اکسیژن رسانی به بافت ها کمک می کند. بنابراین این کانی گرانبها جز ارزش بصری، دفع انرژی منفی، محافظت در برابر تاثیرات بیرونی و آلوده کننده در هوا، متعادل کردن چاکراهای بدن، آرامش بخشی، درمان خستگی و افسردگی، خون سازی را  نیز شامل می شود.

 

سنگ ماه تولد کمانداران

به وضعیت ستارگان، چگونگی قرارگیری صور فلکی، سیارات، خورشید و ماه در هنگام تولد هر شخص طالع بینی نجومی گفته می شود. وضعیت قرارگیری صور فلکی می تواند بر خصوصیات رفتاری و جسمی فرد تاثیرگذار باشد. به دلیل داشتن خواص درمانی هر سنگ، به هر ماه تولد یک سنگ اختصاص داده شده است تا به کمک انرژی آن، درمان صورت گیرد. فیروزه، سنگ اختصاصی آذر ماهی هاست.

 

شناخت اصل از بدل فیروزه

دو مبحث وجود دارد. یکی شناخت مصنوعی از اصل و دیگری مرغوب از نامرغوب. فیروزه آمریکایی به دلیل نامرغوب بودن و عدم استقبال خریداران در ایران بسیار کم است. فیروزه های تبت ریز هستند و برای تهیه یک انگشتر نیاز به ادغام سنگ ها باهم است. رگه های سنگ تبتی نسبت به ایرانی بسیار نازک تر و مویی تر هستند. نوع ایرانی دارای رگه های بسیار ضخیم تر، درشت­ تر و سیاه تر است.

به دلیل استقبال و قیمت بالای این سنگ گرانبها، بدل آن از جنس پلاستیک فشرده، شیشه، و یا سرامیک به بازار عرضه شد. بنابراین برای تشخیص فیروزه اصل از تقلبی می توانید به سختی این کانی توجه کنید و با کشیدن یک جسم نوک تیز بر روی آن و  خطی که ایجاد می شود به بدل بودن آن پی ببرید. یک حجرالغلبه اصل سختی آن از شیشه بیشتر است و روی شیشه خط می اندازد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *