مقاله ها

همه چیز در رابطه با خاتم کاری

جلوه ­ی هر خانه ایرانی، صنایع دستی آن است. خاتم کاری، هنر آراستن و ساختن است. ساختن با چوب و استخوان، که گاهی با فلزاتی همچون برنج، آلومینیوم و نقره ترکیب می شود. این هنر دست ساز اصولا مربوط به مشرق زمین است. اساس کار خاتم شیوه ا­ی موزاییکی است. ساخت صنایع دستی موزاییکی قدمتی جهانی دارد، اما ایرانی خوش ذوق و هنرمند این ساخت را جلوه ای دیگر بخشیده است. مدل خاتم سازی، طرحی هندسی با اشکال مثلث است که قطعات را بطور دقیق برش می دهند. برای ایجاد یک طرح منظم تر آنها در کنار یکدیگر جای می گیرند. سپس صیقل میدهند تا هنر و فرهنگ غنی ایرانی را بیشتر به رخ جهانیان بکشند.

خاتم کاری هنر مشرق زمین، در ایران و هندوستان دیده می شود. این هنر دستی را ایرانیان به هندی ها ارمغان دادند. خاتم کاری با قدمتی بیش از هزار سال، در دوران صفویه بیشتر جلوه گر شد، و در اصفهان و شیراز، مورد استقبال خاتم بندان قرار گرفت.

نقوش مختلف خاتم در دکوراسیون

خاتم کاری امروزه به عنوان یک صنعت شناخته می شود. خاتم سازی هنری صنعتی است که چندین مرحله را شامل می شود. چوب های زیبا و رنگارنگی همچون عناب، نارنج، فوفل، آبنوس، گردو، کبوده  مواد خام را تشکیل می دهند. استخوان های شتر، استخوان اسب و عاج فیل به اصالت کار می افزایند. فلزات جهت زیبایی در طرح و رنگ، نقشی را بر عهده دارند.

چوب ها به دلیل رنگین بودن، در کنار جلوه فلزات و درخشش صدفی استخوانها، به همراه استعداد و نبوغ خاتم کار درهم می آمیزد. چوب و فلز سه پهلو و دو پهلو آرایش می یابد. قدمت این هنر سنتی به دوران صفویه  باز می گردد.

منبر و سقف خاتم کاری شده مسجد جامع عتیق شیراز علاقه ایرانیان را به این هنر نشان می دهد. درب  قصر با شکوه دلگشا که تیمور گورکانی به تقلید از باغ زیبای دلگشای شیراز برای خود بنا کرد، از خاتم ساخته شد. امروزه، به دلیل تشابهی که به طرح های اسلیمی دارد جلد قرآن های نفیس از خاتم تهیه می شود.

نقش ها و تنوع گسترده در طرح و رنگ محصولات خاتم کاری، انتخاب را برای هر مشکل پسندی راحت کرده است.  ترکیب چوب ها به همراه فلزات و استخوانها هر کدام به کیفیت محصولات اشاره می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *